ViaDia Keski-Uusimaa ry

ViaDia Keski-Uusimaa ry

ViaDia Keski-Uusimaa ry on vuonna 2011 perustettu diakoniatyön ja sosiaalialan paikallisjärjestö, jonka tavoitteena on parantaa ihmisten kokonaisvaltaista elämänlaatua. Järjestö on osa valtakunnallista ViaDia ry:tä ja Suomen Vapaakirkkoa. Paikallisesti yhdistyksen toiminta kytkeytyy Järvenpään Vapaaseurakunta Arkin toimintaan.


ViaDia Keski-Uusimaa ry tarjoaa elämänhallintaa ja työllisyysmahdollisuuksia parantavia työvoimapalveluja, sekä edistää kaksisuuntaista kotoutumista toiminnallisen suomen kielen harjoittelun, vertaistuen ja työharjoittelupaikkojen avulla.  Työmme perusta on yhteisöllisyys ja yksilöllisyyden arvostus. Yhdistyksen toiminnassa huomioidaan ihmisen koko elämänkaari, erityisesti monikulttuuriset lapsiperheet, nuoret ja ikäihmiset. Vapaaehtoistyön kautta edistämme arkista verkostoitumista ja välittämisen kulttuurin leviämistä.

Päivitettyä tietoa ViaDia Keski-Uusimaan toiminnasta saat facebook-sivuiltamme.

 

Yhteystiedot:
Jappe VilponenHallituksen puheenjohtaja (Arkki), toiminnanjohtaja (ViaDia Järvenpää ry)050 4609669

Tietoja

Arkki on nykyisellään 350 hengen kristillinen seurakunta, joka kuuluu Suomen Vapaakirkkoon. Vapaakirkko on yksi Suomen vanhoista herätysliikkeistä. Sen juuret ovat 1800-luvun lopulla.

Tilaa uutiskirje

Yhteystiedot

Järvenpään Vapaaseurakunta - Arkki

Wärtsilänkatu 8 A, 04410 Järvenpää

Puh. 010 3289 473

Sähköposti Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

Yhteydenottolomake

Tilinumero

FI81 3131 1001 7318 47, HANDFIHH

Lahjoitusviitteet:
Kymmenykset ja rahalahjat: 1119
Diakonia: 30038
Mission Moldova työ: 2008
Lähetystyö: 3007